Ako vybrať podložku pod myš?

Vybavujete si pracovný stôl, alebo hľadáte ergonomicky tvarovanú podložku pod myš, ktorá uľaví vášmu namáhanému zápästiu? Pri výbere ideálnej podložky zohľadňujte nielen dizajn, ale aj veľkosť a materiál. Ak navyše trávite pri počítači bežne niekoľko hodín času, zauvažujte nad špeciálne tvarovanými modelmi s gélovou výplňou.

Vybavujete si pracovný stôl, alebo hľadáte ergonomicky tvarovanú podložku pod myš, ktorá uľaví vášmu namáhanému zápästiu? Pri výbere ideálnej podložky zohľadňujte nielen dizajn, ale aj veľkosť a materiál. Ak navyše trávite pri počítači bežne niekoľko hodín času, zauvažujte nad špeciálne tvarovanými modelmi s gélovou výplňou.

Doba čítania 5 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Na aký účel?

Pred výberom si rozmyslite, na čo najčastejšie budete podložku využívať. Ak potrebujete klasickú kancelársku bez iných doplnkov, vystačíte si so štandardným rozmerom do 400 mm. Takéto podložky bývajú vyrobené z textilu a gumy. Hodí sa do malých domácich pracovní a k počítačom, u ktorých netrávite celý deň.

Herné podložky pod myš

Samostatným prípadom sú herné podložky pod myš, ktoré by mali byť vybavené protišmykovou vrstvou a tým zabezpečovať bezproblémový a hladký pohyb kurzora. Myš bude stabilnejšia, čím môže prispieť k lepšiemu a ničím nerušenému hernému výkonu. Tieto podložky bývajú vyrobené z kvalitných materiálov (napríklad silikón, letecký hliník), ktoré držia na doske a dovolia ideálny sklz.

Podložka pod myš aj klávesnicu sa skvele hodí na hranie hier a prácu s grafickými programami

Čo do veľkosti bývajú herné podložky k myši väčšie, ako klasické kancelárske. Často sa preto stretnete s podložkami, ktoré možno umiestniť pod myš aj klávesnicu a lepšie obslúžia aj dva monitory. Takéto prevedenie vás nebude limitovať v žiadnom pohybe myšou a vy si tak môžete pohodlne užiť niekoľkohodinovú kampaň.

Ergonomické podložky pod myš

Ak pri počítači trávite 8 hodinovú pracovnú dobu, je dôležité dbať na správne držanie tela. Pri práci s myšou však dlhodobo zaťažujeme naše zápästia, čo sa môže následne prejaviť nečakaným pobolievaním predlaktia, zápalom a vyústiť až v syndróm karpálneho tunela prejavujúceho sa brnením a nepríjemnou bolesťou.

Okrem pravidelného preťahovania sa je perfektnou prevenciou práve gélová podpera tvarovaná tak, aby uľavila preťaženému zápästiu a vyrovnala výškový rozdiel. Stretnúť sa ďalej môžete tiež s ergonomickými podložkami, ktoré sú navyše vybavené vetracími kanálikmi, ktoré zamedzujú zaparovaniu.

Ergonomická podložka pod myš uľaví vášmu zápästiu

Podložky pod myš a klávesnicu

Tieto veľkoplošné podložky nemusíte nutne využívať iba na hranie počítačových hier. Ich veľkou výhodou je totiž zdravotné hľadisko - podložky prekrývajú veľkú časť pracovného stola, a tým izolujú chlad. Aj to môže prispieť k prevencii zápalových a nervových ochorení. Užívatelia všeobecne považujú tieto podložky za veľmi pohodlné nielen pre zápästia, ale aj lakte. Podložku navyše rovnako dobre využijete aj pre notebook.

Na čo sa zamerať

Špeciálne vlastnosti

Podložky už dávno neslúžia k ochrane od nečistôt a správnemu fungovaniu guličkovej myši. V dnešnej dobe laserových a optických myší sa museli výrobcovia preorientovať na iné vlastnosti a vychytávky. Niektoré modely napríklad ponúkajú technológiu bezdrôtového nabíjania priamo v podložke. Výnimkou nie sú ani svietiace podložky s možnosťou nastavenia farebných odtieňov pomocou dotykového ovládača.

Svietiace podložka pod myš bude tiež originálnym dizajnovým doplnkom

Veľkosť

Rozmery podložky pod myš by ste mali odvodzovať podľa veľkosti vašej dlane, rovnako tak samotnej myši. Klasické kancelárske podložky bez ergonomických výstuží zvyčajne na dĺžku merajú 400 mm, stretnúť sa ale môžete aj s menšími napríklad 250 mm. Veľké podložky pod myš, ktoré sú umiestnené aj pod klávesnicou dosahujú až 1000 mm na dĺžku a 500 mm na šírku. Takéto podložky môžu pokryť aj väčšiu časť pracovného stola. Hrúbka podložky sa pohybuje medzi 0,5 mm a 4 mm v závislosti od materiálu.

Materiál

Najčastejším materiálom podložiek je textilná vrstva s gumou, silikón, plasty aj umelé kože. Ergonomické podložky bývajú vyplnené gélom, pamäťovou penou alebo špeciálnym technogélom, teda polyuretánovou hmotou, ktorá sa po stlačení prehýba do priestoru, výšky aj šírky. Menej kvalitné gély sa naopak deformujú iba vertikálne.

Textilné materiály dobre odvádzajú pot a sú príjemné na dotyk. Tieto podložky bývajú ešte tvorené protišmykovou gumovou vrstvou. Ich funkčnosť ďalej závisí od textúry, teda či je hladká (Speed), alebo hrubšia (Control). Ako napovedajú anglické názvy, hladká podložka je vhodnejšia pre rýchle pohyby, na rozdiel od hrubej, ktorá zaistí lepšiu presnosť.

Podložky z umelej kože sa horšie čistia, zato skvele doplnia pracovný stôl

Čo sa údržby týka, najlepšie je na tom silikónový povrch, ktorý aj ľahšie zrolujete. Horšie sú na tom elegantné podložky vyrobené zo syntetickej kože. Tie skôr poslúžia ako štýlový doplnok. Na plastových podložkách je zas myš citlivejšia a presnejšia. Za vysoko kvalitný materiál ďalej považujeme odolný letecký hliník, ktorý svojím hladkým povrchom dovolí presne mierený pohyb.

Design

V neposlednom rade sa zamerajte aj na celkový dizajn a farebné prevedenie. Herné podložky môžu byť vyhotovené v obľúbených hráčskych motívoch, geometrických tvaroch alebo doplnené o efektné podsvietenie. Ergonomické podložky s gélom zvyčajne zoženiete v univerzálnych prevedeniach tmavších farieb. Ak je pre vás ale štýl na prvom mieste, poobzerajte sa po originálnych motívoch v mramore, v koži, alebo v pastelových farbách. Obľúbené sú aj jednofarebné podložky v tvare mačacej hlavy alebo iných ornamentov.

Čistenie podložky pod myš

V zaprášených a vlhších priestoroch viac oceníte silikónové a gumové podložky, ktoré sa ľahšie čistia. Bohato postačí opláchnuť vodou a nechať uschnúť. Plastové povrchy môžete umyť vo vode so šampónom. Hliníkový materiál pretrite navlhčenou handrou alebo obrúskom.

Čistenie hladkých textúr by ste mali vykonávať aspoň raz mesačne

Konkrétna údržba tiež závisí na danej textúre. Hladké povrchy čistite raz za mesiac vlhkou handričkou, v prípade väčšieho znečistenia použite napenenú hubku. Hrubé textúry vyžadujú väčšiu starostlivosť pomocou navlhčenej kefy, ktorá prenikne aj do hlbších dezénov. Ak je povrch silne zanesený, umyte ho mydlovou vodou, ktorú prstami jemne vmasírujete. Vždy sa však riaďte údajmi a odporúčaniami daného výrobcu.